Aloe veranın evde iyi gelen ve hızlı şekilde geçiren bitkisel çözümleri!

Kapak fotoğrafı için Kari Shea'e teşekkürler! :)

Aloe Vera

Eski Mısır'da "Ölümsüzlük Bitkisi" olarak anılan ve "Sarısabır" olarak da bilinen aloe vera, bir çok alanda uzun yıllardır tedavi ve bakım amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

İçerisinde; faydalı amino asitler, enzimler, mineraller, vitaminler ve bir çok özellikler barındıran aloe vera, farklı iklimlerde rahatlıkla büyüyen gibi bir çoğumuzun evinde, balkonunda da kolaylı yetiştirilebilen bir bitkidir.

Aloe Vera Nelere İyi Gelir?

Aşağıda; sizler için aloe veranın faydalarını tanımlarken, hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden ve uygulanışlarından detaylı bir şekilde sunmaya özen göstermeye çalıştık.

Evde Çözüm'de hazırlanmış olan bu detaylı araştırmalarda yer verdiğimiz klinik çalışmalar ve bağlı araştırmalar, aynı zamanda sizleri olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilendirmelerden uzak tutmayı hedeflemektedir.

Evde Çözüm Yolları

Evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlerin açıklamalarının altında ayrıca diğer tedavi yollarına ulaşabilmeniz için yönlendirmelerde bulunduk.

Tüm kaynaklar ve alternatif çözümler eşliğinde olabildiği kadar detaylı bilgilendirmelere ağırlık veren bizleri, günden-güne artan desteğinizle onur eden sizlere teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz! :)

Cilt Lekelerine

Cilt konusunda oldukça etkili ve pratik bir çözüm olan aloe vera, yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi olarak bilinir. İçerdiği antiseptik özellikleri ile nemlendirici vazifesi gören bitkisel bileşenleri cilt lekeleri için bir temizleyici olabileceği yapılan klinik araştırmalar ve çalışmalarda da gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Cilt lekeleri üzerine düzenli olarak, kurudukça uygulayabileceğiniz aloe vera jelinin organik olmasına ya da kendi yetiştirdiğiniz bitkiden çıkarılmasına özen göstermeniz etkiyi arttıracaktır.

Cilt lekeleri ile ilgili diğer çözümler için de; "Cilt lekelerine evde çözüm sağlayan doğal ve bitkisel tedaviler" başlıklı yazımızdan ulaşarak evde uygulayabileceğiniz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Cilt Kuruluğuna

Deri Araştırmaları ve Teknolojisi / Uluslararası Biyomühendislik Derneği resmi dergisinde yayınlanan bir klinik bir çalışmaya göre; buzdolabı içerisinde soğutulmuş olan aloe vera özünün, cilt kuruluğunu geçirebilecek nemlendirici özellikleri olduğu belirtilmiştir ( Delil 2 ).

Aynı zamanda; Amerikan Enfeksiyon Kontrol Dergisi'nde yayınlanan başka bir araştırmaya da göre; 2003 yılında yapılan bir araştırmada aloe veranın ciltlerde yaşanan kaşıntıya ve ağrıya da iyi gelerek rahatlattığı gözlemlenmiştir ( Delil 3 ).

Günde 1 ya da 2 kere rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu çözüm için, kurumuş olan cilde masaj yaparak uyguladığınız aloe verayı yaklaşık olarak 30 dakika beklettikten bekletip ardından durulamanız yeterli olacaktır.

Ciltlerde yaşadığınız kuruluk için iyi gelen diğer ev tedavilerine de "Evde cilt kuruluğuna, kızarıklara ve yanmalara biktisel çözümler" başlıklı araştırma yazımızdan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sivilceye

İçeriğinde bulunan anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde; yüzdeki, sırttaki ve omuzdaki sivilcelere de iyi gelen aloe vera hakkında yapılan klinik çalışamalar aynı zamanda tahrişe, kızarıklaya ve kaşıntıya da neden olan etmenleri elimine etmeye yardımcı olabileceği belirtilmiştir ( Delil 4 ).

Evde yetiştirip rahatça büyütebileceğiniz organik aloe vera bitkisini veya marketlerden alacağınız jeli sivilce üzerine uygulayabilir ve yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika bekleterek ihtiyaç duydukça bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

Sivilceyi geçirmek için evde uygulayabileceğiniz alternatif çözümlere ise; "Sivilce nasıl geçer? Sivilceye evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı araştırma yazımızdan ulaşabilir, yüzde, omuzda ve hatta sırtta çıkan sivilcelere rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Sivilce Lekelerine

Aloe vera, sivilceye iyi geldiği gibi sivilce lekelerine de oldukça etkili gelen bitkisel çözümlerden biri olarak bilinir. İçerisinde bulunan gibberellinler ve polisakkaritler sayesinde de hasarlı olan cildin iyileşmede oldukça etkilidir ve antioksidanla antienflamatuar özellikleri bu süreci hızlandırabilir ( Delil 5 ).

Sivilce lekeleri için etkili olan aloe verayı, geceleri yatmadan önce yüzünüze uygulayarak sabahları durulayabilir ve bu işlemi lekeleriniz azalana kadar uygulayabilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz diğer tedavi çözümleri için de; "Sivilce lekelerine evde çözüm olan doğal ve bitkisel tedaviler" başlıklı yazımızı inceleyerek uygulamaları deneyebilirsiniz.

Hemoroide (Basura)

Aloe vera ile hemoroid tedavisi için henüz araştırmalar ya da çalışmalar yetersiz olsa da, terapötik ve anti-inflamatuar özellikleri ile ciltte yaşanan sıkıntıları ve şişmeleri de azaltması için etkili olabileceğine dair kaynaklar da mevcuttur ( Delil 6 ).

Gün içerisinde 2 ya da 3 kere uygulayabileceğiniz bu çözüm yolu için %100 organik olan jeli, buzdolabında soğuttuktan sonra hemoroid şişliği yaşadığınız bölgeye sürerek 10 ila 15 dakika uygulayabilirsiniz.

Hemoroid için evde uygulayabileceğiniz çözümler için de; "Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm" başlıklı araştırmamızdan ulaşarak diğer etkili uygulamaları inceleyerek deneyebilirsiniz.

Saç Dökülmesine

Saçlar için oldukça etkili çözümlerden biri olan aloe vera ile ilgili bir çok araştırma ve çalışma yapılmıştır. Özellikle; saçlardaki pH seviyesini dengeleyerek saçların büyümesi yardımcı olmakla kalmayıp, dökülmesine neden olabilecek cilt hastalıklarının da geçirilmesini hızlandırdığı ayrıca gözlemlenmiştir ( Delil 7 ), ( Delil 8 ).

Saçınızı yıkadıktan sonra dökülmeleri engellemek için masaj yaparak uygulayabileceğiniz bu biktisel çözüm sonrası yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika bekleterek iyice etki yapmasını bekleyebilir ve ardından soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Saç dökülmesine çözüm olabilecek ve evde uygulayabileceğiniz diğer tedavi yöntemleri için de; "Saç dökülmesine evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler" başlıklı yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Diş Eti Şişmesine

İçeriğinde bulunan anti-enflamatuar, anti-oksidan ve anti-bakteriyel özellikleriyle diş eti şişmesine neden olan zararlı bakterilerin giderilmesinde de oldukça etkili olan aloe vera hakkında yapılan çeşitli araştırmalar ve klinik çalışmalar vardır ( Delil 9 ).

Diş etinizde yer alan şişmiş bölgelere aloe vera jelini sürdükten sonra 20 ila 30 dakika bekledikten sonra durulama işlemi ile bu çözümü gün içerisinde 1-2 defa uygulayabilirsişniz.

Diş eti şişmesi de sizlere hazırladığımız çözümler, nedenler ve belirtiler ile ilgili bir çok bilgiye de "Evde diş eti şişmesine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler" başlıklı araştırmamıza ulaşabilirsiniz.

Gastrite

Antiseptik gibi mide astarında oluşan iltihaplanmaları da azaltabilen özellikleri ile de bilinen aloe vera, tahriş olan mideye ve ağrılara da iyi gelen etkiler barındırır. Özellikle; mide içerisinde yer alan enfeksiyonların da giderilmesine yardımcı olabilir ( Delil 10 ).

1 Bardak suya, yaklaşık 2 çay kaşığı aloe vera jeli karıştırarak gün içerisinde 1 ya da 2 bardak tüketerek gastrit belirtilerini azaltabilirsiniz.

Gastrit rahatsızlığı ile ilgili diğer bir çok tedavi yöntemini incelemek için de "Gastrite ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı araştırmamızı inceleyebilirsiniz.

Gaz Sıkışmasına

Midede yer alan tahrişe iyi gelerek gastritin de belirtilerini azalttığı gibi anti-enflamtuar özellikleri ile de sıkışmaları engeleyebilen aloe vera, mide şişikliği ve kabızlığı da azaltabilecek etkiler sağlaybilir ( Delil 11 ).

Yarım bardağı dolduracak şekilde oluşturacağınız aloe veranın suyunu gün içerisinde bir ya da iki kere tüketerek etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Gaz sıkışması için oldukça etkili diğer evde çözüm yöntemlerini de ulaşmak için "Gaz sıkışmasına ne iyi gelir? Evde iyi gelen bitkisel ve doğal çözüm" başlıklı yazımızı inceleyerek uygulayabilirsiniz.

Bel Ağrısına

Gaz sıkışmasında olduğu gibi bel ağrısına da aloe verayı tüketerek çözüm bulabilirsiniz. Anti-inflamatuar ve analjezik özelliklerinin yanı sıra; vücudun metabolik dengesini ve yaraları iyileştirebilen özellikleri bazı klinik çalışmalarda ayrıca belirtilmiştir ( Delil 12 ), ( Delil 13 ).

Alo vera suyunu yaklaşık olarak yarım bardak olacak şekilde günde 1 ya da 2 kere tükebileceğiniz gibi jelini belinizin ağrıyan bölgesine masaj yapar şekilde sürerek te bu çözümü uygulayabilirsiniz.

Sizlere, bel ağrısı için hazırlamış olduğumuz araştırmamızda yer alan diğer çözüm yolları için de "Bel ağrısına, ağrı saplanmasına evde bitkisel ve doğal çözümler" başlıklı yazımıza ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Ayak Çatlaklarına

Cilt lekelerine ve kuruluğuna iyi geldiği gibi ayaklarda bulunan çatlakları da geçirebilen özelliklere sahip aloe vera, sahip olduğu amino asitlerle de cildin yumuşamasını da kolaylaştıracak çözümler sunduğu yapılan çeşitli klinik araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 14 ).

Bu bitkisel çözümü uygulamak için öncelikle ayaklarınızı ılık suda bir süre bekletmeniz gerekmektedir. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra topuklarda ya da ayak yüzeyinde oluşan çatlaklara aloe verayı bolca sürmenizin ardından kaşıntı yapmayan bir çorap geçirerek gece boyunca bekletin ve bu işlemi 4-5 gün boyunca tekrar edin.

Aloe vera tedavisi haricinde; evinizde uygulayabileceğiniz diğer bitkisel ve doğal çözümlere de "Ayak çatlaklarına iyi gelen evde bitkisel ve doğal çözüm" başlıklı araştırma yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıdaki önlemler; aloe veranın ağız yolu ile alınması sonucunda oluşabilecek olası yan etkiler sonucu bildirilmiştir.

Hamilelikte ya da emzirme dönemindeyseniz aloe vera tüketilmesinin yan etkileri olabileceğinden ağız yolu ile kullanım öncesi doktorunuzla görüşmeniz uygun olacaktır.

12 Yaşın altındaki çocuklarda aleo vera kullanımı mide ağrısına, kramplarına ya da ishale neden olabildiği gözlemlenmiştir.

Crohn hastalığı, ülseratif kolit ya da tıkanma gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız, aloe vera kullanımı lateks içerdiğinden uygun olmayabilir.

Hemoroide yani basura maruz kalınma durumlarında aloe veranın topikal uygulanması dışında tüketim amaçlı kullanımı bağırsaklarda olumsuz etkiye neden olabileceğinden kullanımı konusunda uzak durmanız gerekebilir.

Şeker hastalığı ya da benzeri diyabet rahatsızlıkları sırasında alınan aloe vera da yan etkiler gösterebileceğinden doktorunuza danışmanız önemli olacaktır.

Aloe vera tüketimi aynı zamanda böbrek rahatsızlığı olan kişiler için de uygun olmayabilir ve herhangi bir ameliyat sonrası tüketimi de kan şekerini etkileyebileceğinden belirli bir süre geçmesi beklenmelidir ( Delil 15 ).


Aloe Veranın Faydaları İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere aloe Veranın Faydaları, cilde ve sivilceye iyi gelen yanları, basurda (hemoroid) tedavisinde uygulanışı, saç dökülmesi sırasında pratik ve hızlı çözümleri, gaz sıkışmasındaki önemi için hazırladığımız on beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; aloe Veranın Faydaları hakkındaki kırk yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 15 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Aloe vera ile ilgili yapılan çalışmalar ve tedavi yöntemleri ile ilgili bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Aloe vera ekstresi içinde yer alan kozmetik formülasyonların nemlendirici etkisi üzerine yayınlanan klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Cilt kuruluğunda yaşanan kaşıntıya, ağrıya ya da sızlamaya neden olan etmenler için uygulanabilecek evde çözüm önerilerinden aloe veranın, etkileri ve faydaları üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Yüz maskelerinde uygulayabileceğiniz bir çok tedavi yöntemini sivilce, yara izi ve benzeri lekelerde uygulamalı olarak anlatan derleme bir kitap ( Güzellik ve Yüz Maskerleri için 80 Tarif - Evelyn ).
 5. Sivilceden sonra oluşan lekelerde oldukça etkili olan doğal ve bitkisel ilaçların ve çözümlerin detaylı şekilde anlatılarak derlenmesi üzerine bir kitap ( 30 Günde Sivilceden Kurtulun - Evde Doğal Sivilce Tedavisi - Ashley K. Willington ).
 6. Aloe vera bitkisinin klinik çalışmalarla beraber kullanımı hakkında bir makale( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Alopesiye ve saç dökülmesine oldukça iyi geldiğinin ve geçirdiğinin gözlemlenmesi üzerine yapılan araştırmaların sunulması ( Kuzey Dakota Üniversitesi ).
 8. Peridontal hastalıklarda kullanımı üzerine yatıştırıcı ve şifalı faydaları olan aloe vera bitkisi hakkında çalışmalar ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. En popüler bitkisel çözümlerden olan aloe vera bitkisinin incelenmesi üzerine bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi - Indian Journal of Dermatology ).
 10. Aloe veranın genel tanımı ve incelenmesi üzerine bir makale ( Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Bağırsak hastalıklarında bitkisel bir tedavi olarak kullanılan aloe veranın incelenmesi üzerine bir araştırma yazısı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Cilt üzerinde yaşanan ikinci derece yanıklar için uygulanabilen aloe vera ile beraber bal ve sütün, anti-inflamatuar aktivitelerinin incelenmesi üzerine klinik bir çalışma bilgisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Aloea vera bitkisinin metabolik çalışmalarda etkileri ve faydaları üzerine yayınlanmış kitap ( Kitap : Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri 2. Baskı / Meika Foster , Duncan Hunter ve Samir Samman ).
 14. Evde de rahatlıkla yetiştirilen ve bitkisel bir çözüm olan aloe vera hakkında klinik bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Aloe vera tüketimin ağız yolu ile alınması sonucu olası yan etkilerin gözlemlenmesi