Adet söktürücü olarak evde iyi gelen bitkisel çay ve doğal ilaç çözümleri!

Kapak fotoğrafı için Vladislav Muslakov'a teşekkürler! :)

Adet Söktürücü Bitkisel veya Doğal Tedaviler

Aşağıda; sizler için araştırdığımız adet söktürücü ve evde uygulayabileceğiniz doğal ya da bitkisel çözümleri bulabilirsiniz. Bu çözümler sürecinde de sizleri kulaktan dolma bilgilerden olabildiğince uzak tutmaya çalışan bizler, ilgili çözümlerle ilgili yapılan araştırmalara ve klinik çalışmalara da yer vermeye özen gösterdik.

Evde İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler!

Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu bitkisel ya da doğal çözümlerden bahsederken de ayrıca başka hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden de söz ederek sizleri olabildiği kadar bilinçlendirerek başka bir rahatsızlık halinde hatırlamanızı hedefledik.

Günden güne artan desteğinizle beraber bizlere göstermiş olduğunuz yoğun ilgi için ayrıca teşekkür eder ve şimdiden sağlıklı günler dileriz! ;)

Zencefil

Zencefil çayı ile yapılan ve adet söktürücü ile ilgili yapılan klinik bir araştırmada; özellikle ağır kanlı yaşanan adetlerde, terapötik potansiyel bir tedavi olarak düşünülebileceği üzerinde durulmuştur. Evde uygulayabileceğiniz bu çözümle; kan akışını azaltarak adetlerin hafiflemesinde uygulanabilecek harika bir bitkisel çay çözümüdür ( Delil 1 ).

Yeterli miktarda dilimlediğiniz zencefil parçalarından kaynatmış olduğunuz bu bitkisel çay çözümünü oda sıcaklığında bir süre demlemeye bırakarak ve gün içerisinde 1 ya da 2 kere tüketerek, adet söktürücü özellikler ile iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Zencefili ayrıca; mide bulantısına, baş ağrısına, geniz akıntısına, diş eti şişmesine, sivilce lekelerine, bel ağrısına, diş ağrısına, burun akıntısına, gaz sıkışmasına, karın ağrısına, adet sancısına ve öksürüğe maruz kaldığınızda iyi gelmesi için bitkisel bir çözüm olarak tedavi şeklinde uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Evde rahatlıkla bulunabilen ve birçok rahatsızlıkta tedavi amaçlı bir bitkisel çözüm olarak uygulanan elma sirkesinin adet söktürücü olmasına ikişkin yapılan klinik araştırmalarda döngünün düzenlenmesine doğal bir ilaç olabileceği gözlemlenmiştir. Bu sebepten dolayı, özellikle geciken adetlerin zamanında bitmesini ve sonraki sürecin de düzene girmesini sağlayabilir. Aynı zamanda; polikistik over sendromu ( yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalık. ) olanlara da iyi gelen özellikleri vardır ( Delil 2 ).

Bu bitkisel çözümü, adetlerinizin söktürme amaçlı uygulamak için yaklaşık bir çorba kaşığı elma sirkesini sıcak su dolu bir bardağa karıştırdıktan sonra gün içerisinde bir kere olacak şekilde tüketmeniz yeterli olacaktır.

İshale, selülite, ses kısıklığına, sivilceye, boyun ağrısına, böbrek ağrısına, mide ekşimesine ve mide ağrısına da maruz iseniz ve hatta diş beyazlatma ile ilgileniyorsanız elma sirkesini alternartif bir bitkisel çözüm olarak .

Ayrıca; elma sirkesinin başka hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini öğrenmek için "Elma sirkesinin evde iyi gelen ve hızlı geçiren bitkisel çözümleri!" başlıklı yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır.

Ahududu

Adet söktürücü olarak; diğer bir bitkisel çay çözümü olan ve evde rahatlıkla bulunan tedavilerden biri de ahududu olarak bilinir. Özellikle adet ve diğer jinekolojik belirtilerin giderilmesinde etkili olarak iyi geldiği de yayınlanan bazı klinik çalışmalarda yer almıştır ( Delil 3 ).

Adet dönemininizdeki sürecin de düzenlenmesine oldukça etkili olan ahududu çayının kaynatma işlemini bitirdikten sonra yaklaşık olarak 10-15 dakika oda sıcaklığında demledikten sonra gün içerisinde 2 kere olacak şekilde tüketerek rahatsızlığınıa iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kübi Melek Kökü

Adet düzensizliklerinde ve ağrı, sancı ya da diğer benzeri belirtilerinde son zamanlarda oldukça popüler bit bitkisel çözüm olan kübi melek kökü de adet döneminizi düzenlemeye ve yoğun kan akışını önleyerek adet söktürücü olarak iyi gelebilir ( Delil 4 ).

Toz haline getirilmiş olan 1 tatlı kübi melek kökünü, yaklaşık olarak 1 bardak kadar sıcak suda kaynattıktan sonra oda sıcaklığında demlemeniz ve evde uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümü gün içerisinde bir ya da iki kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Cinsel İlişki

Healthline'da yayınlanan bir makaleye göre cinsel ilişki veya mastürbasyon yoluyla orgazm yaşanması halinde kramp ve adet akışının azalabileceği belirtilirken, uterustan adet kanını hareket ettirmeye yardımcı olan uterus kas kasılmaları oluşmasına zemin hazırlayarak kanlı olan adetlerin daha hızlı bir şekilde dökülmesine yardımcı olabilir ( Delil 5 ).

Bu çözüm ile ilgili her ne kadar daha çok araştırma ya da çalışmaya ihtiyaç duyulmuş olsa da yine de bilgilendirmeler arasında yer almaktadır.

Doğum Kontrol Hapı

Adet söktürücü olarak düşünülen ve adet sırasında ilaç olarak doğum kontrollerinde kullanılan hap tüketimi ile ile ilgili her ne kadar garantisi olmasa da Medical News Today'de vücutlardaki hormon seviyesini yükselttiği ve kanama süresini kısaltabileceği yönünde bir bilgilendirme yapılmıştır ( Delil 6 ).

Bu çözüm için de plasebo kontrollü bir çalışma yapılmış olsa da daha çok araştırma ve başka çalışmalara ihtiyaç duyulması gerektiğini sizlere hatırlatmak isteriz. Bununla birlikte, yıllar boyunca belirli türlerde hormonal doğum kontrol hapları kullanmanın da bazı olası yan etkileri olabileceğini unutmamak gerekir.

Adet Söktürücü ile Adet Sancısı

Yukarıda sizler için araştırdığımız doğal ve bitkisel adet söktüren çözümleri bulabildiğiniz gibi adet sırasında yaşanan sancılarınızı ya da şiddetli ağrılarınızı da gidermek için "Adet sancılarına ve ağrılarına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yöntemler!" başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek; ısı torbası, zencefil, yeşil çay, turşu suyu, yoğurt ve limon suyu gibi çözümlere ulaşabilirsiniz.

Bu çözümlerle beraber adet döneminizdeki yoğun durumdan arınırken ağrılarınıza da çözüm bularak rahat bir nefes alabilirsiniz.

Bizleri tercih ettiğiniz için tekrar teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz!


Adet Söktürücü Olarak Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere adet söktürücü Olarak Doğal ve bitkisel çözümler, adet dönemini hızlı bir şekilde geçirmek, adeti kısa kesmek, bitkisel çay, doğal ilaç ya da benzeri çözümler için hazırladığımız altı kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; adet söktürücü Olarak Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki yirmi bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 6 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Özellikle; ağır kanamalı adet ağrısı için plasebo kontrollü bir çalışmanın zencefil tüketimi sonrası iyi gelen ve adet söktürücü olarak kullanılabilen özelliklerinin ( kan akışını azaltmada etkili bir tedavi yöntemi olabilir ) incelenmesine ilişkin klinik bir araştırma yazısı ( PubMed ).
  2. Düzensiz adet dönemlerinin ana nedenlerinden biri olan polistik over sendromu yaşan kişilerde, elma sirkesi tüketimi sonrasında adet söktürücü olarak iyi gelen etkileri ve bitkisel çözümleri için kullanımı hakkında yayınlanan klinik bir araştırma ( PubMded).
  3. Adet dönemleri ile ilişkili küçük spazm ( sancı, ağrı ya da benzeri belirtiler ) gibi durumlarda rahatlama, ağızda veya boğazda hafif yanma ya da belirtilerin bitkisel bir çözüm olarak tedavisi ve hafif ishale maruz kalınınca alınan tedavi olarak kullanılan ahududu yapraklarının tıbbi kullanımları ve biyolojik özellikleri üzerine besin ve tıbbi değerlerinin alternatif biyoaktif doğal ürünler kaynağı hakkında bir klinik araştırma yazısı ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Angelica sinensis'ten ( Kübi Melek Kökü olarak bilinen ) izole edilen ana bileşenlerin biyoaktiviteleri ve iyi gelen etkileri üzerine yapılan klinik bir inceleme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Adet söktürücü ve adetlerin hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayarak iyi gelen doğal ya da bitkisel çözümlerin yer verildiği bir bilgilendirme ( Healthline ).
  6. Adet dönemlerinde ağrıların ve döngünün kısa sürmesi için doğum kontrol hapları kullanılabileceğine dair bir bilgilendirme ( Medical News Today ).