Adet sancısına ve ağrısına iyi gelen akupresür ve diğer çözümler!

Kapak fotoğrafı için Yuris Alhumaydy'a teşekkürler! :)

Adet Sancısına İyi Gelen Akupresür

Özellikle; genç kadınlar, adet sancısına ve bu sancılarla ilişkili şiddetli ağrılara yaygın olarak maruz kalmaktadır. Bu tür ağrılar, öncelikle alt karında gerçekleşen kramplar şeklinde başlayarak baş ağrısına, boyun ağrısına, omuz ağrısına, mide bulantısına ya da ishale de neden olabilmektedir.

Aküpresür, akupunkturun aksine oldukça alternatif olarak uygulanan ve evde bu tür ağrılara çözüm olabilen etkiler gösteren yeni bir tedavi yöntemi olabilir. Akupunkturda uygulanan iğneler yerine, vücudun çeşitli bölgelerine uygulanan parmak ve el basınçları ile yapılan bu tedavi günden güne oldukça yaygın hale gelebilir.

Berlin Üniversitesi - Tıp Fakültesinde yer alan araştırmacılar, şiddetli adet sancısı çeken 18 ve 34 yaşları arasında yer alan bir grup kadında aküpresürün adet ağrısında sürekli olarak azalma elde etmede tek başına diğer uygulamalardan daha iyi olup olmadığını ( Örn: ağrı kesici ilaçlar ya da hormonal kontraseptifler ) değerlendirmek istediler ( Delil 1 ).

Toplam 221 kişiden oluşan araştırma grubunda adet sancısına ve ağrısına maruz kalan kadınlar rastgale olarak belirilendi.

Aküpresürün adet sancısına iyi gelmesi ile ilgili yapılan bu çalışmanın baş araştırmacısı Prof. Dr. Claudia Witt ( Sosyal Tıp, Epidemiyoloji ve Sağlık Ekonomisi Enstitüsü ), başlangıçta sadece adet sancılarında uygulanan çeşitli tekniklerin üzerinde çalışmak istediklerini ancak şiddetli ağrılara maruz kalan hastaların aküresür uygulamasını da denemek istediğini belirtti.

Yaklaşık olarak 3 ay sonra, aküpresür grubundaki katılımcıların yüzde 37'sinin yaşadığı ağrı şiddetinde yüzde %50 azalma olduğunu bildirildi. Bu gelişme ile beraberinde, sadece masaj yoluyla adet sancılarına ya da ağrılarına etkili bir çözüm bulunabilirdi.

Araştırmanın 6 ay sonrasında ise bu oran, gruptaki katılımcıların yarısından fazlasına yükseldiği gözlemlendiği ifade edilmiştir.

Aküpresür grubundaki kadınlar da kontrol grubundaki kadınlara göre daha az ağrı kesici ilaç kullandılar ve genel olarak daha düşük ağrı düzeyleri bildirdiler.

Sosyal Tıp, Epidemiyoloji ve Sağlık Ekonomisi Enstitüsü'nden bir diğer araştırmacı Dr. Daniel Pach; ?Altı ay sonra, katılımcıların üçte ikisinin kendi kendine aküpresür kullanmaya devam ettiğini görmek bizi şaşırttı. Şimdiye kadar, uygulamaların klinik etkinliği konusunda araştırmaların sınırlı olduğu ve sadece birkaçının randomize kontrollü çalışmalarla test edildi." şeklinde belirterek, ?Uygulamaların klinik bir deneme ortamında değerlendirilebileceğini gösterebildik. Bununla birlikte, konvansiyonel klinik deneyler konusundaki deneyimlerimize rağmen, öğrenmemiz gereken çok şey vardı - hem heyecan verici hem de göz açıcı bulduğumuz bir şey." şeklinde gözlemlerde bulundu ( Delil 2 ).

Araştırmacıların geliştirdiği uygulama hakkında daha detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Adet Sancısına İyi Gelen Diğer Çözümler

Adet sancısı ve ağrıları için sizlere oluşturmuş olduğumuz "Adet sancılarına ve ağrılarına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yöntemler!" başlıklı yazımızı inceleyerek ısı torbası, zencefil, turşu suyu, yoğurt ve limon suyu gibi alternatif tedavileri deneyebilirsiniz.


Adet Sancısına ve Ağrısına İyi Gelen Akupresür İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere adet sancısına ve ağrısına iyi Gelen akupresür, evde rahatlıkla uygulanan bu doğal tedavi yöntemi hakkında yapılan araştırmalar ya da adet sırasında yaşanan sancılar ile ilgili doğal ve bitkisel çözümler için hazırladığımız iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; adet sancısına ve ağrısına iyi Gelen akupresür hakkındaki on bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 2 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Adet dönemindeki kişilerde görülen adet sancısı ve ağrılarına yönelik uygulama bazlı aküpresür tedavi yöntemi ile oluşturulan randomoize bir pragmatik çalışma ( American Journal of Obstetrics & Gynecology ).
  2. Adet sancısı ve ağrıları için aküpresür tedavi yönteminin iyi gelen etkilerine yönelik yapılan klinik bir çalışmanın yayınlanmasına ilişkin bir makale ( ScienceDirect ).