Adet sancısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Josefin'e teşekkürler! :)

Adet Sancısı

Günümüzde; adet sancısına periyodik olarak yakalanan kadınların sayısı oldukça yaygındır. Bu süre zarfında yaşanan adet sancısı ile karın ağrısına ve pelvik ağrısına da maruz kalınabilir. Tıbbi terimde ?dismenore? olarak ta bilinen bu rahatsızlık için evde uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümler ( sıcak su kompresi, akupunktur vb. ) olduğu da bilinmektedir ( Delil 1 ).

Bunun yanı sıra, adet sancısıyla beraber yaşanan kas kasılmaları da bazen hissedilmeyebilir ya da hafif bir ağrı olarak gözlemlenebilir. Adet sancısı, aynı zamanda sadece alt karın ağrısında görülmeyebilir. Yaygın olmasa da bu ağrılar sırtta veya bacaklarda da hissedilebilir.

Yaşanan bu dönemle beraber, belirtileri olarak; bazı kadınlarda mide bulantısına, kusmaya, ishale ve ayrıca baş ağrısına maruz da kalınabilirken en belirgin belirtisi karın ve mide bölgesindeki şiddetli ağrılardır.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Sizlere, Evde Çözüm ailesi olarak; adet sancısı ile ağrısını geçiren ve iyi gelen doğal ya da bitkisel çözümleri çeşitli araştırmalar ve klinik gözlemleri kaynak göstererek sunmaya özen gösterdik.

Böylelikle, sizleri kulaktan dolma bilgilerden uzak tutarak bilinçli birer toplumu hedeflediğimizi büyük bir mutlulukla belirtiriz.

Söz konusu durumda yaşanan şiddetli ağrılar ve kesin çözüm için tabii ki uzman bir doktora görüşmeniz gerektiğini de hatırlamak ister, sağlıklı günler dileriz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Aşağıda, adet sancısına ya da ağrısına iyi gelen ve nasıl geçirileceğine dair uygulamalarından bahsedilen doğal ve bitkisel çözümleri bulabilirsiniz. Bu pratik ve hızlı çözümleri evde rahatlıkla deneyebilirken bir yandan da başka hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini de öğrenebilirsiniz.

Sıcak Su Torbası

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde adet krampları ile yayınlanan detaylı bir incelemede, yaşanan adet sancısına ya da ağrısına iyi gelen doğal yöntemlerden de bahsedilmektedir ( Delil 2 ).

Yaşadığınız ağrı sırasında sıcak su ile doldurmuş olduğunuz torbayı karın bölgesinde ağrının ya da sancının hafifletmek için bir süre bekletmeniz yeterli olacaktır. Çok sıcak olmamasına dikkat etmeniz gereken bu doğal çözümü rahatlıkla gün içerisinde uygulayabilirsiniz.

Egzersiz

Tayvanda yapılan bir çalışmada; belirli bir süre boyunca yogaya giden kadınlarda adet sancılarının ve beraberinde yaşanan ağrıların azaldığı gözlemlendi ( Delil 3 ).

Yoga sırasında yapılan düzenli egzersizlerin sağlamış olduğu bu rahatlama, sürekli adet sanıcısına maruz kalan kişilerinde yoga ve benzeri egzersiz hareketlerini gündelik hayatında uygulamaları sonucu kalıcı bir rahatlama sağlanabilir.

Zencefil

Kulak ağrısına, diş ağrısına ve hatta diş eti şişmesine de iyi gelen ve oldukça yaygın olarak tüketilen zencefil, adet sancısına ve ağrısına iyi gelen özellikler de barındırdığı yapılan çeşitli araştırmalarda ve klinik gözlemlerde vurgulanmıştır ( Delil 4 ).

Zencefil, anti-inflammatuar özellikler bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Özellikle; adet sancısı ve bir çok ağrısı için alternatif bir bitkisel çözüm olması açısından yapılmış bir çok araştırma vardır ( Delil 5 ). Adet sancısı ile beraberinde yaşanan mide bulantısına da iyi gelen bu etkili çözümü denemeniz durumunda yaşanan diğer belirtileri de hızlı bir şekilde giderebilirsiniz ( Delil 6 ).

Yapmanız gereken bir bardak sıcak suya bir tutam zencefili attıktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika kaynatmak ve oda sıcaklığında soğuttuktan sonra içine biraz bal ekleyerek günde 2 ya da 3 kere tüketmek.

Zencefil ayrıca; baş ağrısına, bademcik şişmesine, öksürüğe, burun akıntısına da maruz kalındığında uygulananan alternatif bir bitkisel çözüm olarak bilinmektedir.

Yeşil Çay

Adet sancısına ve ağrısına bitkisel bir çözüm olabilecek basit uygulamalardan biri de yeşil çay tüketmektir. İçerisinde bulunan flavonoidler, doğal bir antioksidan görevi üstlenir ve özellikle şiddetli ağrılara iyi geldiği bilinen ve ayrıca iltihabı hafifletme özelliği de bulunan analjezik ve anti-enflamatuar etkileri de faydalıdır ( Delil 7 ), ( Delil 8 ).

Bu bitkisel çay çözümünün de sancıya ve ağrıya iyi gelmesi için gün içerisinde 3 ya da 4 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Yeşil çay da; bal ve limon karıştırılarak uygulandığında basura (hemoroide), uykusuzluğa, geniz akıntısına, gaz sıkışmasına ve hatta saç dökülmesine de maruz kalındığında bitkisel bir çözüm olarak iyi gelebilmektedir.

Turşu Suyu

Sodyum bakımından oldukça zengin olan turşu suyu da adet sancısına iyi gelen ve hafifleten harika bir doğal ilaç olarak bilinmektedir. Böbrek ağrısına da iyi gelen turşu suyu, özellikle yapılan egzersiz sonralarında yaşanan kas kramplarını rahatlattığı bilinmekte olan turşu suyunun bu özelliği ile adet sancısına ve ağrısına da iyi gelebileceği düşünülmektedir ( Delil 9 ).

Aç karnına içmemeye özen göstermeniz gereken bu çözümü, adet ağrısı ya da sancısı başladıktan hemen sonra, yarım bardaktan fazla olmayacak şekilde tüketmeniz yeterli olacaktır.

Yoğurt

Adet sancısına iyi gelen ve evde oldukça bulunan doğal çözümlerden biri de yoğurt tüketimidir. İçerisinde yüksek miktarda bulunan D vitamini sayesinde ağız kokusuna da iyi gelen bu çözüm, aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağıdır.

Tüm bu faydalarının yanında; yaşanan adet sancısına ve ağrısına da iyi gelebildiği yapılan çeşitli araştırmalar ve incelemelerde gözlemlenmiştir ( Delil 10 ), ( Delil 11 ).

Şiddetli sancılar ve ağrılar için gün içerisinde 3 ila 4 kere yoğurt tüketmeniz yeterli olacaktır.

Limon Suyu

Boğaz enfeksiyonuna, cilt lekelerine ve ayak çatlaklarına da iyi gelen limon suyunu sabahları aç karnına tüketmeniz durumunda adet sancısına ve ağrısına iyi gelmesini sağlayabilirsiniz ( Delil 12 ).

Yaşattığı rahatlama ile beraberinde vücudunuzdaki demir eksikliğinden kaynaklanan adet sancılarına da iyi gelebilir ve C vitamini açısından da zengin olduğu için üreme sisteminize de fayda sağlayabilmektedir ( Delil 13 ), ( Delil 14 ).

Adet döneminde yaşadığınız bu sıkıntılar sırasında yaklaşık olarak yarım limonu, bir bardak ılık suya sıkarak iyi karıştırdıktan sonra bir miktar bal eklemeniz yeterli olacaktır. Oldukça etkili olabilen bu bitkisel çözümü de; sabahları aç karınla yapmanız doğrultusunda adet sancılarına iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Adet Sancısına İyi Gelen Önlemler!

Adet sancısı için yukarıda, sizlere sunmuş oldumuz doğal ve bitkisel çözümlerin yanı sıra, bu tür durumları tekrar yaşamamak adına önlemler de alabilirsiniz. Bu önlemlerin başlıcaları şu şekildedir;

Diyet takviyesi: Omega-3 yağ asitleri ve magnezyum içeren doğal diyet takviyelerinin gündelik besin alışkanlığında tüketilmesi, adet ağrısını ve beraberinde yaşanan sancıları azalatabilir.

Stres: Bu tür dönemlerde yaşanan duygusal stres te ağrıları arttırabileceğinden, meditasyon ve yoga gibi egzersizleri gündelik hayatınıza kazandırmanız süreçleri hızlı ve ağrısız şekilde geçirmenizi sağlayabilir.

Sıcak: Özellikle kış aylarında çekilen sancıları hızlı bir şekilde geçirmek için sıcak yataklar ve sıcak ortamlarda bulunmanız önemli olacaktır. Alternatif olarak ise; sıcak bir banyo veya duşa almak ta harika bir doğal ağrı kesici olabilir.

Sigara ve Alkol: Her iki maddenin de menstrüel krampları daha da kötüleştirdiği yapılan çeşitli araştırmalarda ve klinik gözlemlerde belirtildiğinden dolayı bu alışkanlıklardan uzak durmak ta etkili bir önlem olacaktır.


Adet Sancısına İyi Gelen Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere adet sancısına iyi Gelen çözümler, doğal ve bitkisel tedaviler, hızlı ve pratik uygulamalar, adet ağrısını geçiren bitki çayları ve adet ağrısına evde çözüm olan bir çok yöntemler için hazırladığımız on dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; adet sancısına iyi Gelen çözümler hakkındaki otuz bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 14 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Adet sancısının nedenleri, belirtileri, iyi gelen doğal yöntemleri ile nasıl geçeceğine dair detaylı bir bilgilendirme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Adet sanıcısını geçiren sıcak su torbası ile yapılan kompresin rahatlıcı ve geçiren etkilerinin de belirtildiği detaylı bir inceleme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Yoga ile yapılan egzersizlerle beraber, kadınlarda görülen adet sanıcısı ve krampların azalmasına yönelik incelemelerin yer aldığı bir araştırma makalesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Zencefilin adet ya da diğer ağrılara iyi gelen özelliklerinin etkilerini ve faydalarını konu alan ayrıntılı bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Plasebo etkili ile beraber randomize olarak yapılan klinik bir çalışmanın adet sancısına ve beraberinde yaşanan ağrıları geçiren özelliklerinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve sonuçlandırılması üzerine yayınlanan tıbbi bir makale ( PubMed ).
 6. Adet sanıcı ile beraberinde yaşanan mide bulantısına da çözüm olabilen zencefilin, bitkisel bir çözüm olarak kullanılması sonucu iyi gelen etkileri ve faydaları üzerine yapılan bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Yeşil çayda bulunan anti-inflamatuar ve analjezik özelliklerin adet ağrıları ve benzeri diğer belirtileri üzerindeki faydalalı olabilecek etkileri üzerine yaplan bir değerlendirme ( Scielo.br ).
 8. Yeşil çayın antioksidan özelliklerinin adet sancısı ve benzeri diğer durumlarda etkili olabileceği faydaları üzerine yayınlanan bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Özellikle yaşanan kas kramplarının ( ve bu kramplar sonucunda yaşanan adet sancılarının ) refleks inhibisyonu üzerine yayınlanmış klinik bir gözlem ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Süt ve yoğurtta bulunan kalsiyumun faydaları ve çeşitli ağrılara iyi gelebilecek yönleri hakkında detaylı bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Adet öncesi sendromlarda ihtiyaç duyulan kalsiyum desteği ve bu destek sonucundaki iyi gelen etkileri üzerine yayınlanmış bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Limonun iyi gelen anti-enflamatuar özellikleri ve rahatsızlıkları geçiren diğer etkileri üzerine yayınlanan bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Adet sancısı ve ağrısı döneminde, demir eksikliğinden kaynaklı oluşan durumlar için demir emilimine iyi gelen C vitamininin rolü ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. C vitamininin inflamasyon ve metabolik olarak faydaları ve vücut üzerindeki iyi gelen etkileri üzerine bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).