Adet sancılarına ve ağrılarına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yöntemler!

Kapak fotoğrafı için Rawpixel'a teşekkürler! :)

Adet Sancısı Nedir?

Dismenore alarak ta bilinen adet sancısına ya da ağrısına, genellikle uterus kaslarının kasılması ve gevşemesi neden olmaktadır. Aynı zamanda; ağır kan akışı, ilk bebeğe sahip olmak ve prostaglandin denilen bir hormona karşı aşırı duyarlılık olmasının yanı sıra 20 yaş altındaysanız da bu ağrıların şiddetleri de değişiklik gösterebilir.

Ağrılı adet kanamalarına dismenore de denilmektedir. Bu duruma istinaden iki tür dismenore vardır: birincil ve ikincil ikiye ayrılırlar. Birincil dismenore, adet öncesi ve adet sırasında ağrı çeken kadınlarda görülür.

İlerleyen zamanlarda da daha ağrılı hale gelen normal dönemleri olan kadınların ikincil dismenoreyi yaşadığı görülebilir. Uterusu veya endometriozis fibroidleri gibi diğer pelvik organları etkileyen bir durum da buna neden olabilmektedir.

Adet Sancısının Nedenleri

Acılı adet dönemlerinde yaşanan sancılar için net bir neden olmayabilir. Bazı kadınlar bu zamanlardaki ağrılara belirli sebeplerden dolayı maruz kalabilmektedir. Bu nedenlerin başlıcıları vardır.

20 yaşın altında olmak, sigara içmek, üreme organlarında enfeksiyona maruz kalmak, adet dönemlerinde fazla kanama yaşamak ya da Prostaglandin adı verilen bir hormon uterusunuzdaki astarı dışarı çıkaran kas kasılmaları yaşamak da adet sancılarına neden olabilmektedir.

Bunların dışında; adet sancıları aşağıda yer alan bazı tıbbı durumların da sonucunda gerçekleşebilmektedir;

Adet öncesi sendromu (PMS): Adet kanaması başladıktan 1 ila 2 hafta önce oluşan ve vücuttaki hormonal değişikliklerin neden olduğu bir durum.

Endometriozis: Rahim zarındaki hücrelerin vücudun diğer kısımlarında, ( genellikle fallop tüpleri ) yumurtalıklar veya pelvisi kaplayan doku üzerinde büyüdüğü acı bir tıbbi durumdur.

Rahimdeki fibroidler: Rahim üzerine baskı uygulayabilen veya anormal adet kanamasına, sancısına ya da ağrısına neden olabilen durumlar.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID): Üreme organlarının ve ağrının iltihabına neden olan ve cinsel yolla bulaşan bakterilerin neden olduğu uterus, fallop tüpleri veya yumurtalıklardaki enfeksiyonlar.

Adenomiyoz: Uterusun kas duvarına doğru büyümesi sonucu ağrıları olabilen nadir bir durumdur.

Servikal stenoz: Serviksin küçük olduğu nadir bir durum, menstrüel akışı yavaşlatır ve rahim içinde ağrıya neden olan basıncın artmasına neden olur.

Adet Sanıcısnın Belirtileri

Belirtilerinden arasında ise; alt karın bölgesinde yaşanan zonklamaya ya da kramp ağrılarına, bel ağrısına, baş ağrısına, boğaz ağrısına, mide bulantısına, hafif ishale ya da yorgunluk halinde baş dönmesine maruz kalmak başlıcalarıdır diyebiliriz.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Kadınlarda, hormaların ve ruh hallerinin değişimine de sebep olabilen adet sancısına ya da ağrılarına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri sizler için oluşturmaya özen gösterdik. Oluşturmuş olduğumuz bu yöntemlerin yanında, başka hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden de bahsederek sizleri daha da çok bilgilendirmek istedik.

Evde Bitkisel ve Doğal Çözümler!

Evde uygulayabileceğiniz kolay ve pratik olan bu doğal ve bitkisel çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu çözüm yollarını çeşitli kaynaklar eşliğinde paylaştığımızı hatırlatmak isteriz.

Isı Torbası

Yaşanılan bu sancılara sıcak press uygulamak, etkilenen kaslar üzerinde rahatlatıcı olmasıyla beraber anti-enflamatuar etkileriyle de ağrı ve krampları hafifletmek için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir ( Delil 1 ).

2001 Yılında yapılan bir araştırmada; adet sancısı çeken 84 kişiden alınan sonuçlara sonrası düşük seviyeli topikal ısı tedavisi, adet ağrılarına iyi gelen ve ibuprofen kadar etkili olan bir yöntem olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Ağrılarınızda azalma görene kadar yapabileceğiniz bu uygulama için sıcak su doldurulmuş bir ısı torbası ya da sıcak su şişesi ihtiyacınızı yeterince karşılayacaktır. Geriye doğru uzanarak hazırlamış olduğunuz torbayı alt karın bölgesinde 10 dakika kadar tutabilirsiniz.

Zencefil

Özellikle kış aylarının içeceği olarak ta bilnen ve kulak ağrısına, diş ağrısına ve hatta diş eti şişmesine de iyi gelen zencefil, özellikle; adet sancısı ve şiddetli ağrıları için en iyi ve en kolay yollardan biri olduğu yapılan araştırmalarda da gözlemlenmiştir ( Delil 3 ).

İçeriğinde bulunan anti-inflammatuar özellikleri, şiddetli ağrıların dindirilmesinde etkili bir rol oynayabildiğini vurgulayan başka araştırmalar da vardır ( Delil 4 ). Ayrıca; yaşanılan mide bulantısına da iyi gelen zenfecil, sakinleşmenizi de sağlayacaktır ( Delil 5 ).

Bir bardak ılık suya, bir tutam zencefili atarak yaklaşık 10 dakika kaynatın. Ardından; oda sıcaklığında soğumasını sağlayıp içine biraz bal ekleyin ve bu içeceği günde 2 ya da 3 kere olacak şekilde tüketin.

Yeşil Çay

İçerisinde bulunan ve kateşin olarak adlandırılan ( kilo vermek için de faydalıdır ) flavonoidleri içeren yeşil çay, doğal bir antioksidandır ve adet sancısına ya da şiddetli ağrısına iyi geldiği bilinen, ayrıca iltihabı hafifletme özelliği de olan analjezik ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu, yapılan başka araştırmalarda da vurulanmıştır ( Delil 6 ), ( Delil 7 ).

3 Ya da 5 dakika pişirip süzdüğünüz yeşil çayı oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve üzerine lezzet için biraz bak ekleyin. Sancılarınız döneminde günde, 3 ya da 4 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Turşu Suyu

Aç karnına içilmediği sürece; turşu suyunda bulunan yüksek sodyum, adet sancısına iyi gelen ve hafifleten harika bir doğal ilaç olacaktır. Genellikle; egzersiz sonrası kas kramplarını rahatlattığı bilinmekte olan turşu suyu, bu özelliği ile ağrılar için de etkili olabilir ( Delil 8 ).

Adet ağrısı ya da sancısı başladıktan sonra, yarım bardak turşu suyu içmeniz yeterli olacaktır. Günde bir kereden fazla içmemeyi de unutmayın.

Yoğurt

Sancılar için dolaplarımızda eksik olmayan başka bir yardımcımız ise; D vitamini açısından zengin olan ve ağız kokusuna da iyi gelen yoğurt olacaktır.

Zengin bir kalsiyum kaynağı ve içerdiği yüksek D vitaminiyle beraber yoğurt, adet sancılarınızdaki belirtleri azaltmaya da yardımcı olabilir ( Delil 9 ), ( Delil 10 ).

Yapmanız gereken; gün içerisinde 3 ila 4 kere yaklaşık bir bardak kadar sade yoğurt tüketmeniz yeterli olacaktır.

Limon Suyu

Her sabah aç karnına, antienflamatuar özellikleri ile ayrıca boğaz enfeksiyonuna, cilt lekelerine ve ayak çatlaklarına da iyi gelen limon suyunu içmek, adet sancılarından kurtulmak için alternatif yöntemlerinizden biri olabilir ( Delil 11 ).

Ayrıca vücudunuzdaki demir emilimine de yardımcı olan limon suyu ( adet döneminde yaşadığınız demir kaybına istinaden ), C vitamini açısından da zengindir ve üreme sisteminiz için de faydalıdır ( Delil 12 ), ( Delil 13 ).

Yarım limonu, bir bardak ılık suya sıkarak iyi karıştırıp ardından bal eklemeniz yeterli olacaktır. Bu tedavi yöntemini, yukarıda da belirttiğimiz üzere; sabahları aç karınla yapmanız adet sancılarına etkisini arttıracaktır.

Adet Sanıcısnı Önlemek

Evde uygulayabileceğiniz tüm bu yöntemlerle beraber adet sancısını ya da ağrısını önleyebileceğiniz çeşitli önlemler de vardır.

Diyet takviyeleri: Bazı bulgular, omega-3 yağ asitleri ve magnezyum içeren doğal diyet takviyelerinin adet ağrısını giderebileceğini göstermektedir.

Gevşeme: Duygusal stres, döneminizin ağrılarını arttırabilir. Bu durumda; meditasyon ve gevşeme egzersizleri adet sancılarının azalmasını sağlayacaktır.

Egzersiz: Fiziksel aktivite, özellikle yoga ve diğer egzersizler, adet krampları ile beraber yaşanan sancıları ve şiddetli ağrıları hafifletebilir.

Isı: Döneminiz boyunca karnınıza bir ısıtma yastığı veya ütü yardımıyla ısıtılmış bir havlu tutabilirsiniz. Alternatif olarak ise; sıcak bir banyo veya duşa almak ta harika bir doğal ağrı kesici olabilir.

Kötü alışkanlıklar: Sigara ve alkol tüketiyorsanız bu dönemlerde azaltmaya ya da uzak durmaya dikkat edin. Her iki maddenin de menstrüel krampları daha da kötüleştirdiği bulunmuştur.


Adet Sancısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere adet sancısı, ağrısı ya da Krampları için hazırladığımız on üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; adet sancısı hakkındaki otuz sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 13 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Adet dönemlerindeki ağrı yönetimi yaklaşımlarının değerlendirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Adet ağrılarına yapılan tedavilerdeki sürekli düşük seviyeli topikal ısı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Adet sancısı yaşayan kadınlarda zencefil, mefenamik asit ve ibuprofenin ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Zencefilin adet ağrısına etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Adet ağrısı için zencefil etkilerinin gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Yeşil çayın anti-inflamatuar ve analjezik etkilerinin değerlendirilmesi ( Scielo.br ).
 7. Yeşil çayın antioksidan etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Kas kramplarının refleks inhibisyonu ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Süt ve yoğurttaki kalsiyum emilimi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Adet öncesi sendromda kalsiyum desteği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Limonun anti-enflamatuar etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Demir emiliminde C vitamininin rolü ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. C vitamininin inflamasyon ve metabolik belirteçler üzerine etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).